533465 533465
  • 16-11-2018
  • Mathematics
contestada

2 & 1/4 of bananas cost $1.89 what is the cost per pound

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 16-11-2018

2 1/4  change this fraction to a decimal

2 1/4 * 25/25

2  25/100

2.25

$1.89/2.25 lbs

$0.84/ lb

Answer Link

Otras preguntas

WORD SEARCH find words in Spanish I need help to find at least 5
What Dewey Decimal numbers match the topic of your research question on global warming
who appoints the commissions and who constitutes it. ​
help why do you think sailing past the equator line was a challenge for ancient sailors?
Find the value for x. (5x+15) (6x-10)
Match the structure to the functionQuestion 2 options:6sits behind the nose, mouth, and larynx. Can be divided into 3 separate parts: nasopharynx, oropharynx, a
Use the graph off to evaluate the following: -1 5 4 3 2 7 f(x) X 1 2 3 4 5 6 The average rate of change of f from 1 to 5 =
What us the axis of symmetry of this graph?
A student creates this SmartArt graphic. Which most likely describes the sequence needed to take to make the graphic? Insert, Picture, SmartArt, Cycle, add text
Given the function f(x) = 4/x, which of the following best represents the value of the numerical derivative f' (2), determined using the symmetric difference qu