anaglucia2007 anaglucia2007
  • 18-11-2018
  • Mathematics
contestada

Which cost more per pound : 3lb(4.80) or 5lb(13.00)?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 18-11-2018

3lb(4.80)

4.80/ 3 lbs = 1.6 per pound

5lb(13.00)

13/5 = 2.6 per  pound

13 for 5 pounds  costs more per pound

Answer Link
Thisguy248 Thisguy248
  • 18-11-2018

To find the cost per pound, divide the cost by the pound.

4.80/3 = $1.60 per pound.

13.00/5 = $2.60 per pound.

5lb(13.00) costs more per pound.

Answer Link

Otras preguntas

True or false? Drinking cold water burns more calories than drinking room-temperature water.
Who is the crea torno of Star Wars
how 2 do area and perimeter of l shapes
What connect the Yangzte and Yellow Rivers? A. Erie Canal B. Panama Canal C. Suez Canal D. Grand Canal
what is the fluid inside a cell
I Need The Right Anwser. (15pts.) The data represent the number of phone calls received over an 8-day period. Day: 1-2-3-4 -6-7-8 Calls Received: 4-2-6-3-5-
what does mucho gusto mean?
how do I make 104 using the numbers 2,3,5, and 8 once
What are three assumptions of the cell theroy?
Help Please I Don't Know.