smullerenteria9 smullerenteria9
  • 18-11-2018
  • Mathematics
contestada

A mom bought her kids 3 cartons of milk for $1.25 each and 6 doughnuts. The total cost was $6.90. Write an equation to determine the cost of a doughnut.

Respuesta :

Jazminfun70
Jazminfun70 Jazminfun70
  • 18-11-2018

$6.90 = 6d - ($1.25 x 3)

Donuts = d



Answer Link

Otras preguntas

Rewrite the following without an exponent (5/4)^2 PLEASE HELPP!
if A ={1,2,3,4} and B={3,4,5,6} find A-B.​
Please help I will give brainliest!
A new car sales person, sold an average of $46,975 per day for the first two days she worked. The next one days she worked, she sold an average of $45,765. How
Find the value of X.
Which plot events occur in chapter 8 and 9? Check all that apply
Compare 8/3 and 19/8.
Let A be a 4 x 5 matrix and Let B be a 4 x 4 matrix. Suppose you were asked to multiply matrix A times matrix B. When multiplied the resulting solution of multi
Can’t you speak any louder than that? Make ________ heard. A. herself B. himself C. yourself D. oneself
which philosophers ideas contributed the most to the ideas found in the declaration of independence