someone4477 someone4477
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

Can someone give me the answer? I’m really confused

Can someone give me the answer Im really confused class=

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 19-11-2018

1 pound of rice costs $3.45

1.2 pounds of rice costs x

Set up the proportion

1 / 1.2 = 3.45 / x               Cross Multiply

x = 1.2 * 3.45                   Combine

x = $4.14                          Answer

Answer Link

Otras preguntas

natasha has decide to take the day off work to go running
tư tưởng của hồ chí minh về đảng cộng sản việt nam câm quyền
Sự giống và khác nhau giữa nhà nước pháp quyền xã hội chủ nghĩa với nhà nước pháp quyền tư bản chủ nghĩa
What has happened (or is still happening) to make this speech occur? armageddon
una caja para envios con forma de prisma rectangular tiene un volumen de 7,776 pulgadas cúbicas. el area de la caja es 432 pulgadas cuadras cual es la altura de
What are the signs of an undemocratic regime?
Make sure to show your answer using correct units and sig figs. (all of the molar mass problems are rounded to 2 decimal places) Ex. 42.69 Find the molar mass o
possibilities for me in future ​
312/132 (fraction simplified as a mixed number)
2 'While there are people who protest to get their rights back, a large number orpeople might join protests for completely different reasons.'Critically discuss