Benysod6932 Benysod6932
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

If apples cost 3.50 cents per pound how much would 1 1/2 pounds cost

Respuesta :

katewhaley
katewhaley katewhaley
  • 26-11-2018

Answer:

$4.75

Step-by-step explanation:

3.50/2 = 1.25

1.25 + 3.50 = 4.75

Answer Link

Otras preguntas

Make a sentence of postseason
What is the distance between y=x-11 and y=x-7
Ann works in a supermarket for $10.00 per hour. If her pay is increased to $12.00, then what is her percent increase in pay ?
180 is the lcm of 12 and a number, N .What are the possible values of N ?
What number is halfway between 24 and 98
Convert 3/75 to a decimal , then to a percent
A map has a scale of 1:1 000 000. If you measure a distance of 23.5 cm on the map between two cities, how far apart are the cities in kilometers.
How long will it take 680 dollars to earn 102 dollars in simple interest at an annual interest rate of 3%? Show your work in an easy way.
How did Mesopotamian irrigation systems allow civilization to develop?
Why did the Renaissance originate in the city-states of northern Italy? (A) Urban artisans provided financial backing. (B) Expatriate Chinese artists settled t