lindsay8458 lindsay8458
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

If 5 pound of avocados cost 9 dollars how much would 1 pound cost

Respuesta :

katewhaley
katewhaley katewhaley
  • 26-11-2018

Answer:

$1.80

Step-by-step explanation:

1 pound     5 pounds

------------ = ---------------

x                    9 dollars

cross multiply and you get 9 = 5x

divide by 5 on both sides and you get 9/5, which is 1.80

Answer Link

Otras preguntas

Which describes the habitat of a frog?
How does an adaptation where the ghost and Hamlet are played by the same actor differ from an adaptation where the ghost and Hamlet are played by two separate a
Which is an example of satire?
n ÷ 100 = 0.982 what is the N in this equation?
can you help me with the hair cut poem
Which of the following equations has no solution? 3x + 1 = 2x + 1 3x + 1 = 3x + 1 3x + 1 = 3x + 2
What happens to the density of ocean water when salinity increases? A. It increases. B. It decreases. C. It becomes variable. D. It doesn't change.
(08.01, 08.02, 08.03, 08.05, 08.06 MC) Part A: Factor x2y2 + 6xy2 + 8y2. Show your work. (4 points) Part B: Factor x2 + 8x + 16. Show your work. (3 points) Part
The movement of water from ocean to the atmosphere to the land and back to the ocean is called a. water evaporation. c. water precipitation. b. water condensati
What was there more of to make supplies and weapons