rememberurboss
rememberurboss rememberurboss
  • 19-11-2018
  • Mathematics
contestada

Sara had $165 dollars to spend on 9 books. after buying them she had 12 dollars. How much did each book cost?

a. write an equation using b for the cost of each book

b. solve the equation

Respuesta :

tifany44 tifany44
  • 19-11-2018
I think is 18.33 or I don't know
Answer Link

Otras preguntas

Scotty earns $48 for babysitting for 6 hours. If Scotty charges at the same rate, how many hours will it take him to earn $56? It will take Scotty hours to earn
Chloe's family ate dinner at a restaurant and the bill was $86. If sales tax was 7.5% and they tipped 20% of the original bill, what was the total amount that C
TWO QUESTIONS PLS HELP ASAP
(8x + 16) – (3x2 – 3x - 15) is equivalent to expression​
1. Briefly describe Meursault’s prison cell. Is this what he had expected?
In the given figure, value of x is:
please help i don’t know how to do this and what are the answers
Amy has 3 pounds of frozen she divides the raisins equally into 12 bags how many pounds of raisins are in each bag so many zeros you had to work at the end of e
Compute this equation when x =6.
describe two typical applications for each of the following types of microscopea. transmission electron microscopeb. scanning electron microscope c. bright fiel