iziahherbert
iziahherbert iziahherbert
  • 20-11-2018
  • Mathematics
contestada

Mrs. McCarthy bought 1.5 pounds of chicken from Smiths. She paid a total of $6.75 for the chicken. What was the price per pound?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 20-11-2018

$ 6.75/ 1.5 lbs

$4.50 per lb

Answer Link

Otras preguntas

Suppose today is December 14, 2014. Which of the following functions will NOT return 12/14/2014 as a date? 00 =12/14/2014 =TODAY() 12/14/2014 =DATE(2014,12,14)
Determine which answer in the solution set will make the equation true. 5f − 14 = 4f − 16 S: {−16, −2, 2, 4} −16 −2 2 4
Provide some examples of "ages" named after the material used and explain why this is a poor method for identifying historical periods.
The term Zanj referred to black slaves from the Swahili coast, many of whom worked on sugar plantations or cleared land for cultivation in southern Mesopotamia
There are. A. 40 B. 20 C. 65 D. 15 questions on the Aspire science test.
HELP ME PLEASE HEALTH
Between which two atoms of water are hydrogen bonds are formed? O A. between the hydrogen atom of one water molecule and the oxygen atom of another OB. between
please help me and show work
A car rental company charges $15 per day and $0.55 per kilometer to rent a car. What is the total bill if a car is rented for 4 days and is driven 146 kilometer
farmer jones grows oranges in florida. suppose the market for oranges is perfectly competitiveloading... and that the market price for a crate of oranges is ​$