simplicitiedarbouze3 simplicitiedarbouze3
  • 16-12-2018
  • Mathematics
contestada

A market buys mixed nuts at $15 per pound. They want to make a $20 profit.what would you pay for 1 pound of nuts?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 16-12-2018

Answer:

We need to sell the nuts at 35 dollars to make $20 profit

Step-by-step explanation:

Profit = Selling price - cost

We know we want a 20 dollar profit

The cost of the nuts is 15 dollar

Substitute this in

20 = Selling price -15

Add 15 to each side

20+15 = Selling price -15+15

35 = Selling price

We need to sell the nuts at 35 dollars to make $20 profit

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this math question
how to solve 87 cm= 0.87 m
Convert the measurement. 3 gallons ≈ liters
30+6⋅7+8 need help asap!!!!
WILL MARK BRAINLIESTT IF CORRECT ANSWERS! BELOW:
IGNOR MY ANSWER I ALSO NEED TO KNOW IF IT'S OPEND OR CLOSED Graph the solution to this inequality on the number line. −4m+3>11
I am ductile and malleable and work well in wires. What am I?
Select the two adverbs.My sister Suzie hardly touched her dinner, but afterward she complained of being hungry
what is one additional piece of information would you need in order to prove the two triangles congruent by the stated postulate or theorem? **PLS HELP ME!** (
whats a good position in basketball other than point guard? and why?