maggie4467 maggie4467
  • 16-12-2018
  • Mathematics
contestada

What is a better buy? A five ounce can of tuna for $0.90 or a 12 ounce can of tuna for 2.40?

What is a better buy A five ounce can of tuna for 090 or a 12 ounce can of tuna for 240 class=

Respuesta :

Blondieblue Blondieblue
  • 16-12-2018

Answer:


Step-by-step explanation:

0.90/5= $0.18 for 5oz. Tuna

2.40/12=0.20 for 12oz can

the 5oz Can is a better deal

Answer Link

Otras preguntas

How do you solve 4x-7=2x+15
How did the proclamation line help to push the colonies toward war with Britain?
find the zeros of the function h(x)=x^2-5x-50 by factoring
What are the half equations that exist in thus reaction: 4Na + O2 --->2Na2O .
If the substances below, which is best able to conduct electricity? a. KBr(l) b. NaC₂H₃O₂(s) c. C₆H₁₂O₆(aq) d. CH₃OH(aq) e. NaCl(s) It would be great if you c
what does jupiter and saturn have in common and what do they don't
what would a geographer conducting research be most likely to do
Which one of the following sentence contains an abstract noun ? A)The vase was quite expensive B) Logic is easily understood. C) His skill was legendary. D) She
An element X belongs to 4th period and 17th group. Write the formula of the compound formed when it reacts with Y( atomic no.-13, mass no.27.)
What is Mongolia's nickname? Why?