garciabrayan562 garciabrayan562
  • 17-12-2018
  • Mathematics
contestada

which rate describes a unit price? $1.00 for 2 lemons $3.00 for every pound $4.00 for 3 slices of pizza $6.00 for every 6 bottle

Respuesta :

xlondrx
xlondrx xlondrx
  • 09-11-2020

Answer:

the answer is B $3.00 for every pound

Step-by-step explanation:

yw!!!

Answer Link

Otras preguntas

Assume that a profit maximizing monopolist is producing a quantity such that marginal revenue exceeds marginal cost. we can conclude that the
PLEASE HELP ME!!! Ice is less dense than water because of which bond? THANK YOU
PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!!!! I HAVE BEEN STUCK ON THIS FOR TWO MONTHS NOW AND I GRADUATE NEXT MONTH PLEASE HELP!!!! Write a short essay (at least 200 words) comp
The name dinitrogen tetroxide tells you that this compound contains a. two nitrogen atoms and two oxygen atoms. b. four nitrogen atoms and two oxygen atoms. c.
what unit would you use to measure the length of a kite string?? Either Inches,Cenimeters, miles, or yards
An inalienable right that is stated in the Declaration of Independence and contributes to our current national identity is the right to?
1.)Which of the following explains why genetic variation is necessary for evolution to occur in a population ? -A.) Without genetic Variation, alleles in popul
What times 18 gives you a factor of negative 12?
Joaquin has created a small treasure map that is in the shape of a square. He decides to make a larger version of the map, and on this new map he increases each
On a test, the multiple choice portion makes up 80% of the final score and the essay portion makes up 20% of the final score. Tanya scored an 86 on the multipl