1300666230 1300666230
  • 17-12-2018
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of nuts for $33. How much would it cost you to buy 5 cans of nuts?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 17-12-2018

[tex]\bf \begin{array}{ccll} cans&\$\\ \cline{1-2} 12&33\\ 5&x \end{array}\implies \cfrac{12}{5}=\cfrac{33}{x}\implies 12x=165 \\\\\\ x=\cfrac{165}{12}\implies x=13.75[/tex]

Answer Link
acegamer168 acegamer168
  • 17-12-2018

Answer:

$13.75

Step-by-step explanation:

Divide $33 by 12 to find out how much each can of nuts costs, which is $2.75. Now multiply that by 5 to get the cost of 5 cans of nuts. $13.75.

Answer Link

Otras preguntas

The talkative Miss Bates in the novel Emma tediously ___ on details of every subject that comes her way. A. compounds B. excerpts C. expounds D.
What does Farthfigery mean
find the difference 70.1 - 70.09
How do you write 1% as a fraction in simplest form
1. How does the resistance force relate to the effort force for the fixed pulley alone? 2. How does the mechanical advantage compare with the slope of the l
Question 1.1. _________ was a leader of the nonaligned movement during the Cold War
Harry and Terry are each told to calculate 8−(2+5)8−(2+5). Harry gets the correct answer. Terry ignores the parentheses and calculates 8−2+58−2+5. If Harry's an
A used motorcycle is on sale for $3,600. Erik makes an offer equal to 3/4 of this price.How much does Erik offer for the motorcycle
how do people and animals benefit each other?
What did Africans mainly provide in the trade between East Africa and Asia? a. grains and produce b. raw materials c. manufactured goods d. art works