kadyjones
kadyjones kadyjones
  • 18-12-2018
  • Mathematics
contestada

I don’t know how to do this! Pack A $125.16 for 12 bars

Respuesta :

maizar maizar
  • 18-12-2018
Just divide 125.16 with 12 and you will get your answer
Answer Link
Nexeby
Nexeby Nexeby
  • 18-12-2018
ANSWER: $10.43 for 1 bar

WHY? :

To find the unit rate think of it like this-

$125.16 for 12 bars
$x for 1 bar

12/ 12 = 1

125.16/ 12 = 10.43
Answer Link

Otras preguntas

What is .725 as a fraction
Estimate 49% of 162. Use mental math to calculate 49% of 162. ???
(4a-5)+(3a+6) Adding polynomials
What is .725 as a fraction
Estimate 49% of 162. Use mental math to calculate 49% of 162. ???
who over threw the nobles with the support of common people
who over threw the nobles with the support of common people
Estimate 49% of 162. Use mental math to calculate 49% of 162. ???
Estimate 49% of 162. Use mental math to calculate 49% of 162. ???
if 10+3x-7x=6 what does x equal