xiomaravarona8
xiomaravarona8 xiomaravarona8
  • 18-12-2018
  • Mathematics
contestada

a store has apples on sale for $ 3.00 for 2 pounds. how many pounds of apples can you buy for $9? if an apple is approximately 5 ounces.

Respuesta :

Ihateboysthataremean
Ihateboysthataremean Ihateboysthataremean
  • 18-12-2018
6 pounds, because if you have $6 then you would have 4 pounds. plus $3 more is 6 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

explain why the percentage of resistant bacteria increased over time.
Which element has properties most similar to Bromine? A) F B) Kr C) S D) Se
these two compounds are in the liquid phase at 293 K a. Br₂ and Hg b. Cl2 and F2 c. NH4^{+} and H₃O^{+} d. Fe and Co e. Diamond and graphite
Jerry built a chest shaped like a rectangular solid. The base was 14 inches long and 10 inches wide. It had a height of 4 inches. What is the area of the base
Does anyone know the full answers to these questions as there are very few answers in the book. CGP ADDITIONAL SCIENCE B2 Topic 1 revision summary
The change in heat energy for a reaction is best expressed as a change in a. Enthalpy (H) b. Absolute temperature (T) c. Specific heat (c) d. Entropy (S) e
When 16x cubed - 12x squared + 4x is divided by 4x , the quotient is
The name of a water solution of hydrogen fluoride, HF(g), is (A) fluoric acid (B) fluorous acid (C) perfluoric acid (D) hydrofluoric acid (E) hypofluorous
Multiply out the expression (y+9) (y+2) Please show working if possible! Thanks in advance x
what is the period of the graph of the equation y=3cos2x