yahirmarch2007
yahirmarch2007 yahirmarch2007
  • 18-12-2018
  • Mathematics
contestada

4 lbs of onions cost $12. How many lbs of onions can you get with $147? PLEASE SHOW WORK....

Respuesta :

brandonomar3 brandonomar3
  • 18-12-2018

Answer:


Step-by-step explanation:if is it 12 per. pound just divide 147 by 12 and you get your answer hope it was helpful


Answer Link
sakie329 sakie329
  • 19-12-2018

Answer:

49 lbs of onions

Step-by-step explanation:

147/12 = 12.25

12.25 x 4 = 49

Answer Link

Otras preguntas

Although the words “premonition” and “foreboding” have similar meanings, they are different because _____.
what is 5×4+6+7÷4-15+30
what is 9 1/2 in simplest form?
Human gametes are _____. isogamous anisogamous oogamous none of the above
How did Theodore Roosevelt’s Corollary influence US foreign policy?
Once you acquire these two basic skills, you'll be able to transform a vague idea in your mind into a coherent piece of writing. a. Doing interviews and browsi
“Talk” by Harold Courlander and George Herzog is an example of what writing style?
Which best describes why the sizes of farms in New England were different from farms in the southern colonies?
6. Product A is a 12-ounce bottle of generic mouthwash that sells for $1.39. Product B is a 24-ounce bottle of mouthwash that costs $2.79. Which is the better
what does he kept his eyes on the rocky peaks that jutted into the sky like jagged shark's teeth means and what type of figurative language it's