zahcarysendrey zahcarysendrey
  • 19-12-2018
  • Mathematics
contestada

1/8 of pizza costs 2 dollars. In an hour, 6 1/4 pizzas were sold. How much money was made at the food booth in that hour

Respuesta :

alexyapur0 alexyapur0
  • 19-12-2018

Answer:

$12.50

Step-by-step explanation:

1) Mutliply 6 with 2

6*2= 12

2) multiply 1/4 with 2

1/4 * 2 =1/2

3) add 12 and 1/2

12+1/2 = 12.50

Answer Link

Otras preguntas

T is 9 more than B. T is 58. What number is B?
The decision in _______ overturned plessy v. ferguson. a. brown v. board of education of topeka, kansas b. missouri ex rel gaines v. canada c. sweatt v. painter
What is the function of the gap junction within this structure indicated by the red arrow?
At Plant World, Bella bought a hose and a shovel. The hose was priced at $29.68, but Bella had a coupon for x dollars off. The price of the shovel was $14.45.
1.Quelles phrases correspondent? A. Vous nous rendez les livres. B. Tu lui rends les clés. C. Nous rendons l'argent à nos parents. D. Vous me rendez la voitur
Describe the "new" immigrants. in what ways did they tend to differ from "old" immigrants, and in what ways were they similar to them?
hello this is social studies its about the proclamation 1763. Ultimately, why do you think this proclamation was written?
John's cell phone gives him 1250 minutes for $25. He used 1300 minutes. How much will his cell phone company bill him for? A) Since 1250 rounds to 1300, the com
How can we write 0.17 in words? Choose 1 answer: A- 1 tenth and 7 hundredths B- 1 tenth and 7 tenths C- 1 tenth and 7 hundreds
Graph the function f(x)=3/2x-4