XxQueenCxX XxQueenCxX
  • 19-12-2018
  • Mathematics
contestada

Dmitri brought 28 ounces of trail mix for $3.92. What is the unit rate?

Respuesta :

arevyah
arevyah arevyah
  • 19-12-2018

Answer:

The unit rate is 0.14 cents per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide 3.92 by 28 to find out how much the trail mix is per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

what is the answer to this? what does a equal?−6(−4+5)=−30+6
On December 31, 2018, Far Niente Winery sold a wine press for $545,000; the wine press had originally cost $900,000. Cash was paid by the buyer of the press. Ac
Order from greatest to least : 0.8; 8.83; 0.083; 80.83
URGENT PLEASE HELP!!!
12−7=13(−12) what is this i need help
Help ASAP if you want brainliest, five stars, thanks, and friends list
A student places a piece of a potato into a container of hydrogen peroxide. One observation the student makes is that bubbles form around the potato. The presen
HELLLPPP!!!!! I NEED THIS QUESTION FAST !! what is the purpose of life on the mississippi by mark twain?
A study shows that a new pesticide is safe for use on food crops. The researcher who conducted the study works for the pesticide company. What potential biases
Why was congress unable to tax citizens under the article of confederation