marquita40 marquita40
  • 20-12-2018
  • Mathematics
contestada

if 3gallon containers of paint are on sale for 15.39, what is the price for 2gallon container

Respuesta :

anaguzman
anaguzman anaguzman
  • 20-12-2018

Answer:

the answer is 10.26

Step-by-step explanation:

If 3 gallons cost 15.39 you would have to divide 15.39 into 3. Once you find out how much one gallon costs (which is 5.13) you multiply it by 2.

Answer Link

Otras preguntas

Without graphing how can i tell if. X + 4y=28 and 2x +8y=56 is inconsistent. Dependent or neither
Can y'all help on 39 and 40 and plz explain
About half of the acid rain in Canada comes from the United States. True or False
According to erikson, the central psychological challenges pertaining to adolescence, young adulthood, and middle age, respectively are
Find the measure of angle x in the figure below: 35° 47° 73° 78°
who are the jacobins?
What must be true for natural selection to happen? A. The population must be below carrying capacity. B. Resources must be limited in the ecosystem. C.
These numbers are either whole numbers, or negatives of whole numbers. They are called_______.
Building supplies, ornamental objects, and furniture are made out of __________ and produced in Southeast Asia.
58 dollar bill; 20% tip