antoniodixon antoniodixon
  • 17-01-2019
  • Mathematics
contestada

A box of 12 popsicles cost $4.44 what is the unitrate show the work

Respuesta :

MsRay
MsRay MsRay
  • 17-01-2019

Answer:

The unit rate is $0.37 per popsicle.  

Step-by-step explanation:

Unit rate represents the rate per one unit.  In this case, the unit rate would represent the cost per popsicle.  Since one box contains a total of 12 popsicles, we need to take the total cost of the box ($4.44) and divide by the number of popsicles that come in the box, or 4.44/12.  When we divide, we get 0.37, or $0.37 per popsicle.  

Answer Link

Otras preguntas

Find the inequality represented by the graph in the picture (Khan academy)
Please, if you can answer this, answer my other similar ones as well. I appreciate any help so much!​
Analyze the argument made in this passage. Corals, the small sea creatures that form the spectacular coral reefs, are also endangered by global warming. As the
one principle included in the u.s. constitution that reflects a fundamental basis of a constitutional democracy.
Which school is equidistant from the subway stations at union square and 14th street?
Urgentttt Which of these choices is the main threat to the survival of polar bears? A. Climate change B. Illegal poaching C. Demand for pelts D. Loss of shelter
somebody wanna be be my friend​
hell is a thing? I NEED IT ASAP
help pls//////////////////
Help Please! Research and describe existing or possible solutions to avoid further the negative impact of the chosen biotic factor on ecosystems (e.g., recyclin