Annie1010
Annie1010 Annie1010
  • 18-01-2019
  • Mathematics
contestada

A bag of 8 apples costs $2.28. What is the cost of one apple (Show Work)

Respuesta :

destinylockett destinylockett
  • 18-01-2019

Answer:each apple is between 28 and 29 cents


Step-by-step explanation:

Divide 2.28 by 8 apples

Answer Link
daniabarrios daniabarrios
  • 18-01-2019
The cost of one apple is 0.285 , or 29 cents rounded, 2.28/8 *divide = .285/1
Answer Link

Otras preguntas

Which fraction is equivalent to fraction with numerator 4 and denominator negative 9? fraction with numerator negative 4 and denominator negative 9 fraction w
Charlie deposits $7000 into an account that pays simple interest at a rate of 5% per year. How much interest will he be paid in the first 6 years?
I need help with number 4 ignore that number at the top ​
Which statement correctly identifies the transformations that map △ABC to △A′B′C′ Translate △ABC to the left 8 units and down 10 units. Translate △ABC to the le
identify the action necessary to reduce or prevent the suffering caused by war
A polynomial is given below. 3 x 6 + 2 x 4 − x 3 + 7 Which statement must be true about this polynomial? A. It has exactly 3 roots (including any repeated roots
What is the answer of 4x+10x2?with solution​
Please help I will give BRAINLY and a THANKS and FIVE STARS
What do you need to do to be an active reader?
On a vocabulary list within a study guide definitions should be written a. In alphabetical order b. In complete sentences c. With abbreviations d. None of these