Seudónimo Seudónimo
  • 18-01-2019
  • Mathematics
contestada

How can you writhe a proportion that solves a problem in real life?

Help I only have 5 minutes left

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 18-01-2019

In a store, you can buy 5 apples for $7, how much do 9 apples cost?

Proportion: 5 apples is to $7 as 9 apples is to x.

5/7 = 9/x

5x = 7 * 9

5x = 63

x = 63/5

x = 12.6

The cost of 9 apples is $12.60


Answer Link

Otras preguntas

2log base of 4 x+ log base of 4 (x-1)=1
what is 4.035 as an equivalent %
5/8 nearest whole number
What is the thermal energy of an object? a)it's total temperature b)the total potential energy of its particles c)the total kinetic energy of its particles d)th
What plant is the most closely related to the ginkgo? A. angiosperms B. horsetails C. liverworts D. conifers
how does sandpaper increase friction
Which personal pronoun agrees with its antecedent and correctly completes the sentence? Recently, Marcus visited __________ favorite cousin in Oregon. A. him B.
did Jamestown create a strong economy
PLEASE HELP! solve the system of equations 3x-4y=100 x/3+4y/3=100
Cubans entering the united states best fit into the category of Religious refugees Political refugees Temporary refugees Forced refugees