Hey guys so I have a math question which is how can you buy 100 items for exactly $1.00. A pencil is 10 cents each an eraser is 5 cents each and 2 paper clips for 1 cent. please help I need an answer quick.

Respuesta :

Answer:

8 pencils 3 erasers and 40 paperclips