gloriamercedes94 gloriamercedes94
  • 19-01-2019
  • Mathematics
contestada

Every year, Aunt linda spends $36 on a dozen candy bunnies for her nephews and nieces. This year, she has to buy 15 bunnies. If the unit price is the same, how much will Aunt linda pay?

Respuesta :

liberty226
liberty226 liberty226
  • 19-01-2019
If 12 divided by 36 is 3 then multiply 15 by 3 to get 45 as the answer
Answer Link
lindaa66
lindaa66 lindaa66
  • 19-01-2019
36 divided by 12= 3
3x15
=$45
Answer Link

Otras preguntas

Tourist: "How many birds and lions do you have in your zoo?" Zookeeper:"There are 30 heads and 100 feet." Find the number of each animal. I need to know how to
Find three consecutive even integers whose sum is 36.
what is the PE of a 10 kg box that drops 10 meters?
Describe how a person can count the rate if beating of the left ventricle.
Find all zeros (both real and complex) for the function f(x)=x^3-5x^2+4x+10
Who invented the prism?
x^3+13x^2+32x+20 please help me factorizing above equation
Find the length x in the triangle. Express your answer in simplified radical form. Side 1=10. Side 2=8. Side 3=x
y=-3/4x+1 find the slope and y-intercept
Find three consecutive even integers whose sum is 36.