stephanie3978
stephanie3978 stephanie3978
  • 20-01-2019
  • Mathematics
contestada

Please help me and show your work please

Please help me and show your work please class=

Respuesta :

Uknowwhomath Uknowwhomath
  • 20-01-2019

Answer:

She bought five pounds of peppers.

Step-by-step explanation:

All you need to do is: 395/79

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 20-01-2019

Answer:

She bought 5 pounds of peppers

Step-by-step explanation:

Total cost = price per pound * number of pounds

Cost = 3.95 and price per pound = .79

3.95 = .79 p

Divide each side by .79

3.95 /.79 = .79p/.79

5 = p

She bought 5 pounds of peppers

Answer Link

Otras preguntas

Which of the drugs (if either) was more successful in preventing the recurrence of depression relative to the placebo?
1kg of cheese costs £5.60. Jane buts 200g of cheese How much does jane pay?
what was an advantage of issuing the Emancipation Proclamation?
What term is used for a community of plants and animals that live in a particular region?
What is the rate of change between the interval of x = 3 pi over 2 and x = 2π?
Find the slope of the line. A. 1/5 B. -1/3 C. -3 D. 5
WILL GIVE BRANLEIST & 30+ POINTS 1. A virus attacks specific types of cells by attaching itself onto the cell, injecting genetic material into the cell, and
How many solutions does the system of equation have? 4x + 16y = 12 y = -1/4x + 9/12 A. one B. two C. infinitely many D. none
What prevents pregnancy 100% of the time?
Quadrilateral ABCD is inscribed in a circle. What is the measure of angle A?