abberdabber1213 abberdabber1213
  • 20-01-2019
  • Mathematics
contestada

Aaron bought a bagel and 3 muffins for $7.25. Bea bought a bagel and 2 muffins for $6. How much is a bagel and how much is a muffin?

Respuesta :

ethanqiantsuchida
ethanqiantsuchida ethanqiantsuchida
  • 20-01-2019

Answer:

Muffin: $1.25     Bagel: $3.50

Step-by-step explanation:

x is a bagel and y is a muffin

First equation: x+3y=7.25

x=7.25-3y

Now replace x in the second equation

Second equation: x+2y=6

7.25-3y+2y=6

1.25-y=0

y=1.25      A Muffin is $1.25

x+2.50=6   x=3.50      A bagel is $3.50


Answer Link

Otras preguntas

Help i need an Article about your dream job !! It has to be 4 paragraphs.
5. Write an equation that passes through (-2,-2), perpendicular to -2y - 10x = -9
How feudalism’s affect American colonist’ mentality leading up to the revolution?
Help correcting this, did I do anything wrong?
When an artist uses one point perspective, she/he is using _____________. A. sfumato B. linear perspective C. atmospheric perspective
Consider the sequence 1, 5, 17, 53, 161, 485, ... The common difference of this sequence is Select one formula for the sequence is The tenth term for this s
PLEASE HELP!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!!! The question is in the photo
Find BC. ………………………………
which is verbs mild, talent engineer glow soak beautiful invent
Please answer this graph, click on the picture.