ana7281 ana7281
  • 21-01-2019
  • Mathematics
contestada

It cost $44.88 to buy 12 gallons of gas.What was the cost per gallon of gas?

Respuesta :

candy802
candy802 candy802
  • 21-01-2019

Answer:

$3.74 per gallon

Step-by-step explanation:

1. Divide $44.88 by 12

2. The answer will be 3.74

3. Each gallon will cost $3.74

Answer Link

Otras preguntas

HELP PLS Using the following time growth model what will the population for a city be in four years if the current population is 750,000 and the doubling time i
Problems 1-8, name the sets of numbers to which each number belongs. 1. 7 2. √23 3. л 5. O 7. -0.5 4.-2.5 6. √0.09 8. -√0.9
2. Use this value to estimate the size of a crowd that is 10 feet deep on both sides of the street standing along a 1-mile section of a parade route. There is 5
h(x) = 140 - 7.3x Find h(2.2). Round to the nearest hundredth.
a musical phrase does not necessarily need to have a sense of completion in and of itself.
all of the following are uncontrollable risk factors to cardiovascular disease, except
solve for y 3.5=1.5- y/1.4
Please help me understand :)) 20 points Describe how geographic concepts help to explain the distribution of phenomena on earth.
Who most likely settled in mexico with the intent to convert the native americans to catholicism? spanish missionary french fur trader spanish conquistador dutc
In JoJo's Bizarre Adventure, Does Jotaro Kujo get his stand, Star Platinum, back?