dee1426 dee1426
  • 17-02-2019
  • SAT
contestada

if the price of 1 gallon of milk is 4.00 and the price of 1 loaf of bread is $2, then what is the opportunity cost of buying 1 gallon of milk with a budget of $4​

Respuesta :

rosi1813
rosi1813 rosi1813
  • 19-02-2019
You get more out of the gallon of milk then a loaf of bread.
Answer Link

Otras preguntas

part two of my other my questions
how do you open an application when there is not an icon on the desktop
how do you open an application when there is not an icon on the desktop
Find the value of c then find n
Please help me understand
round 27.6 to the nearest tenth
Matak wants to buy a 50 inch television He made a table with two best deals he had found for the TV he wants to purchases based on the regular price and discoun
What’s a strategy I could use
Although humans produce only 400 olfactory receptor proteins, we are able to discriminate possibly 1 trillion odors because:
PLS HELP!! Define a variable and write an equation to model each situation. Then solve. 13. Farming You have 100 ft of fencing to build a circular sheep pen. a.