dawnmay dawnmay
  • 19-02-2019
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate for 16 ounces (pint) at $3.93?

Respuesta :

MrSmoot MrSmoot
  • 19-02-2019

Answer:

25 cents/ounce

Step-by-step explanation:

The unit rate means how much is one of the thing you are working with.  In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost.  So divide $3.93 by 16

$3.93/16 =  $0.245625

Since we're working with money, round to the nearest hundredth

Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce

Answer Link
english4l91 english4l91
  • 19-02-2019
$3.93/ 16 oz = $0.25/ 1 oz

OR

16 oz/ $3.93 = 4 oz/ $1
Answer Link

Otras preguntas

“You are very sensible that Skyresh Bolgolam (galbet, or high-admiral) has been your mortal enemy almost ever since your arrival. His original reasons I know no
Which phrase best describes the HELIOCENTRIC MODEL of the solar system?
Would you rather live nearer the tropic of capricorn or the arctic circle?
if the measurement of angle 1 equals 4x + 14 + measurement angle 2 equals 8x + 10 lines mnn are parallel when x equals
What were two limitations faced by slaves in the roman world?
Two water jets are emerging from a vessel at a height of 50 centimeters and 100 centimeters. If their horizontal velocities at the point of ejection are 1 meter
Please help:)))))))))
please help thank you
what are the slopes of y=-4x+2
Dudley is biking. He wants to cover 40 miles. If he travels 30 miles every 2 hours, what is the equation of a line that models y, the number of miles he has lef