zaria87 zaria87
  • 19-02-2019
  • Mathematics
contestada

Sherry bought 6 apples at 43¢ per apple. She then bought 4 oranges at 51¢ per orange. How much was her grocery bill?

Respuesta :

caylanagy caylanagy
  • 19-02-2019

Answer:

$4.62

Step-by-step explanation:

6x.43=2.58

4x.51=2.04

2.58+2.04=4.62

Answer Link
hndrxx65
hndrxx65 hndrxx65
  • 19-02-2019

four dollars and 62 cents ($4.62)

Answer Link

Otras preguntas

Model the numbers draw quick pictures to show how you solved the problem.Laura has 128 marbles.Kristen has 118 marbles.who has more marbles?
Compare and contrast yellow journalism,realist,and muckraker
how about this ok 5----15 and whats the answer for this one then
Three fractions equivalent to 4/7?
Mr. Groves traveled 636 mi. In 12 hr. Find his average rate of speed.
Solve for h V=nr^2h as in nr squared times h
Which pair of square numbers make 113
Things to do in california that start with the letter Q?
Model the numbers draw quick pictures to show how you solved the problem.Laura has 128 marbles.Kristen has 118 marbles.who has more marbles?
60 minutes is 20% of how many minutes