theverysmartbrain
theverysmartbrain theverysmartbrain
  • 20-02-2019
  • Mathematics
contestada

dried fruit costs $4.70 per pound.benito spent $16.45 on dried fruit.How many pounds of dried fruit did benito get?

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 20-02-2019
$4.70x = $16.45

x= 3.5 lbs of dried fruit Benito purchased
Answer Link

Otras preguntas

The post office is 0.15 mile from Abdul’s house. His school is 3/ 8 mile from the post office. If Abdul stops at the post office on his way to school, how far w
Name Three ways to treat body lice?
An atom has 30 protons, 35 neutrons, and 30 electrons. What is the charge of the atom's nucleus? A. - 35 B. + 35 C. - 30 D. + 30
are feminine and masculine words in french kind of the same?​
A quality control worker checked that 3 out of 40 TVs are defective(do not work). If the worker is to check 8000 TVs,about how many defective TVs can the worker
To celebrate the Fourth of July, Mariana has invited some friends over for her famous grilled chicken. Mariana's secret is to use 6 fluid ounces of lemon-garlic
Write a numerical expression for the verbal expression. the sum of thirty-six and fourteen divided by the product of two and five
Which scenario is an example of a theme for a story? Dorothy is a dreamer who wants to see other places, Bilbo goes on a journey and becomes a hero. The story t
Candice is typing an average of 40 words per minute. Write and solve an equation to find the time it will take her to type 1000 words.
Food webs provide a more complete model of interactions in the ecosystem because-