kayle53 kayle53
  • 21-02-2019
  • Mathematics
contestada

Sara bought a 25-ounce jar of strawberry jam for $4.50. What is the unit price?

Respuesta :

Kitkat0613
Kitkat0613 Kitkat0613
  • 21-02-2019
$0.18 is the answer. How I got it was you do $4.50 over 25 ounces. Then divide the $4.50 by 25. You should get 0.18
Answer Link

Otras preguntas

Give examples of macroscopic cells
Raina needs to make a total of 95 deliveries this week. So far she has completed 76 of them. What percentage of her total deliveries has Raina completed?
A national caterer determined that 87% of the people who sampled their food said that it was delicious. A random sample of 144 people is obtained from a populat
Find the exact value of sin22.5 (using the half angle formula)
If the difference between the exterior angle of a n sided regular polygon and an (n 1) sided regular polygon is 12. find the value of n.
x² - 6x + 4 = 0 solve and show work. ...?
How do you solve : (12/18) 12r=1?
What is the value of 7x-9y when x=1 and y=8?
Genes that are _____ do not assort independently and are said to be _____.
How do genes affect heredity ?