Mainstream2006
Mainstream2006 Mainstream2006
  • 20-04-2016
  • Mathematics
contestada

If I had water for a $1.50 and sports drink for $2.50how many bottles of each drink would they need to sell to collect $100

Respuesta :

Jennnyyy
Jennnyyy Jennnyyy
  • 20-04-2016
well this is very simple :)
all we have to do is divide 100 by each of our unit rates which is $2.50 and $1.50.
100/2.50 = 40 
100/1.50 = 66.66666667
We have our answer!!
but first lets round out our huge number with all the 6's :)
67 is our new answer!
sooo we would have to sell 67 bottles of water ANDDD
we would have to sell 40 bottles of our sports drink
hope this is helpful:)
have a good one 


Answer Link

Otras preguntas

What is the connection between water and energy? Why is it important to conserve both resources? What is one technology used to facilitate better use of resourc
Bonsoir, svp si quelqu'un pourrait me le faire ce soir ce serait extrêmement gentil je n'y arrive pas du tout. Merci d'avance
Please answer the screenshot.
f(x)=5x-2 find the slope of f​
Marking as brainliest rn ! Write the congruent statement
If 21 sandwiches are needed for 14 people, how many sandwiches would be needed for 30 people
Why are advertisements and campaigns important?​
Mi hermano Alejandro es bajo, pero mi hermana Alexis es enter answer .
Four pounds of apples cost $4.96. What is the cost per pound?
President Monroe claimed that westward relocation fo Native Americans would be to the advanage of the Native Americans because