miasparkles12 miasparkles12
  • 21-04-2016
  • Mathematics
contestada

If 10 bags of Hot Cheetos cost $3.50, then how much does 1 cost?
ASAP please with explanation

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-04-2016
If 10 cost $3.50 in order to find the cost for 1 we need to divide the cost by the total number of bags.

3.50/10 = $.35 a bag
Answer Link
ljin3634
ljin3634 ljin3634
  • 21-04-2016
The answer is 35 cents because since 10 bags cost $3.50, you first do 350 divided 10, which equals 35. That means that each bag costs 35 cents. Hope it works!!!
PLZ MARK AS BRAINLIEST ANSWER!!! THX
Answer Link

Otras preguntas

(12y2+17y-4)+9y2-13y+3)
abbie spent 5/8 of her money and saved the rest. if she spent 45,how much money did she have at first?
A group consisted of 2 girls for every boy. 24 more girls joined in the class. There are now 5 girls for every boy. How many are in the class?
A group consisted of 2 girls for every boy. 24 more girls joined in the class. There are now 5 girls for every boy. How many are in the class?
4+2(5*7) please help me do this, km in year 10!
(12y2+17y-4)+9y2-13y+3)
Simplify (-2xy2)4(2x3y4)2
(12y2+17y-4)+9y2-13y+3)
slugs are the only member of what that have no shells
what the break in the lithosphere called