smartestgirlever2
smartestgirlever2 smartestgirlever2
  • 21-04-2016
  • Mathematics
contestada

Esmeralda bought " p" pounds of peanuts at $3 per pound and " a" pounds of almonds at $6 per pound . write an algebraic expression for the cost of Esmeralda's purchase.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-04-2016
 answer would be 3p+6a
Answer Link

Otras preguntas

what is the answer to the question
Safety Data Sheet gives information about
what is the process of cloning
What is the difference between Socialism and the Free Enterprise System?
Contemporary communication studies now refer to public speaking as a form of __________ communication A. group B. organizational C. public D. interpersonal
Shirl is planting a 4-foot flower border around the edge of her yard. She drew this diagram to show how it should look. What is the area of the flower border?
Which lines in this excerpt from the poem "A Grain of Sand" by Frances Ellen Watkins Harper indicates its subject? (you can pick more than one answer) A. Do you
A useful statement of a main idea is typically A very long, often a full essay in length B fairly long, usually two page C fairly short, only a coup
Decide where a semicolon is needed in the following sentence. Tabitha painted her bedroom blue and yellow those are her favorite colors. between the words “pain
How do Farquhar and his wife greet the weary soldier?