hannah3685
hannah3685 hannah3685
  • 16-03-2019
  • Mathematics
contestada

Need this ASAP please help

Need this ASAP please help class=

Respuesta :

supergirlswagpeace1 supergirlswagpeace1
  • 16-03-2019
Ok so just add 3 kg + 1 kg for the first one then it’s 4 kg u bought in total so then $21 divided by 4 kg gives you the cost for each kg of candy then second part u do 3 kg + 3 kg then it’s 6 kg in total then u divide $39 with 6 kg then u get the cost of each kg of candy for this one . Thus, after u already have the price for each kg of candy for both :) hope this helps !
Answer Link

Otras preguntas

5/10 =   /6  is 5/10 and 3/6 equivalent fraction.  if so, please explain
A withdrawal of $50 is negative or positive?
explain how you can use a number line to show that 5/8 is greater than 3/8
What is the mean value 268,1258,900,and 654?
If four men need $24.00 worth of food for a three-day camping trip, how much will two men need for a two-week trip?
Benny spent half of his allowance going to the movies. He washed the family car and earned seven dollars. What is his weekly allowance if he ended with $17?
Is H2O a polar or non polar compound?
Is a trapezoid a square
Raul has 5 boxes of golf balls. Each box contains y golf balls. His father gives him another 8 golf balls. A.Find the total number of golf balls Raul has in ter
One half of the birds at the pet store are yellow. Tara buys one of the yellow birds. Then one third of the birds at the store are yellow. How many yellow birds