stefanymartinez stefanymartinez
  • 16-03-2019
  • Mathematics
contestada

if bannas cost $0.99 for the first pound and $0.49 for each additional pound how would express the total cost of banana given that you purchase 7 pounds.​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-03-2019

Answer:

$0.99+6(0.49).

Step-by-step explanation:

That would be 0.99 + 6(0.49)

Total cost =  $3.93.

Answer Link
addstuff
addstuff addstuff
  • 16-03-2019

Answer:

$3.93

Step-by-step explanation:

0.99+(0.49*6)

0.99+2.94

3.93

Answer Link

Otras preguntas

If 25 dimes were moved from Box A to Box B, there would be an equal amount of dimes in both boxes. If 100 dimes were moved from Box B to Box A, the ratio of dim
In what way did the French and Indian War precipitate the Declaration of Independence? Select one: a. It prompted the British Government to try and raise more m
for the love of God help me !! I'm desperate for it tomorrow
In what way did the French and Indian War precipitate the Declaration of Independence? Select one: a. It prompted the British Government to try and raise more m
What is 24.4% as a fraction?
450 is 75% of what number
Can a simple machine’s efficiency ever be greater than 100%? Explain your answer.
How might people adapt to life in an area with steep mountains
please help me I'm desperate.
How much tension is there in a rope that hold a 20-N bag of apples at rest?