stefanymartinez stefanymartinez
  • 16-03-2019
  • Mathematics
contestada

if apples cost$0.59 per pound how would you express the total cost of apples given that you purchase 5 pounds.​

Respuesta :

addstuff
addstuff addstuff
  • 16-03-2019

Answer:

$2.95

Step-by-step explanation:

0.59*5

2.95

Answer Link
mayatay
mayatay mayatay
  • 16-03-2019

The answer would be $2.95 because you multiply 5 times 0.59

Answer Link

Otras preguntas

the atmosphere or feeling in a literary work is called
A 10L container contain 5moles of a Neon gas. What is the pressure being exerted by the gas if the temperature is 303 kelvins?
Pre-image ABCD was dilated to produce image AꞌBꞌCꞌDꞌ. What is the scale factor of the similar figures? Enter the answer in simplest form. Two qua
Imagine you wanted to convince an uninformed person to take a political positin that is the same as yours what issue would you try to this person about how woul
Can you find and tell me all the prepositional phrases on 9 through 16 .......thanks
Picture shown help! !!
What consumer feeds on the bodies of dead organisms?
The roundworm body cavity is ________, whereas the planarian body cavity is ________.
Find (f/g)(x) f(x)=4x+1 g(x) =3x-4
please help me solve numero ten!?