KvngDon6495 KvngDon6495
  • 18-03-2019
  • Mathematics
contestada

Marlin bought 4 ham sandwiches and 2 bags of chips for $22.50 . If the chips cost $0.75 per bag how much did each sandwich cost

Respuesta :

ManpreetCheema
ManpreetCheema ManpreetCheema
  • 18-03-2019

first work out the value of 2 bags of chips which is: 0.75 + 0.75 = 1.50p

take that away from the total: 22.50-1.50=21 pounds

since what is left (21) is how much 4 ham sandwiches cost we can just divide 21 by 4 which is 5.25

so each sandwich costs 5.25 pounds

Answer Link
theneedhelpkidbadly1
theneedhelpkidbadly1 theneedhelpkidbadly1
  • 18-03-2019

Each sandwich cost $5.25 to pounds I hope this helps you have a great day or great night

Answer Link

Otras preguntas

y + 1/5 = 3x in standard form A. 15x + 5y = -1. B. 5x — 15y = 1. C. 5x — 15y = -1. D. 15x — 5y = 1.
What is the value of the expression 12C7 ?
Your teacher asked you to represent 3 more than 8 multiplied by a number t as an expression. You wrote 3 + 8t, and your friend wrote 11t. Are both answers the s
I would like to know what 1320 divided by 66 is
Solve the equation:12(5−m)=7−(1+3m) Question 2 options: -27 -6 6 6.625
For the following geometric sequence, find the explicit formula. {1, -3, 9, ...} an = -3 · an - 1 where a1 = 1 an = -3 · an - 1 where a1 = -1 an = -1 · (-3)n -
Craig made 60% of 80 free throw attempts this season how many free throws has he made
What is force and define it's kinds
What is the length of segment A’B’?
Judging another culture according to your own value is called