hahahahahahaha7 hahahahahahaha7
  • 20-03-2019
  • Mathematics
contestada

Gina bought 4 photo albums and 16 pens for $72. A photo album costs 5 times as much as a pen. Find the cost of a pen

Respuesta :

Aramusha
Aramusha Aramusha
  • 20-03-2019

A pen is $2. Using substitution, this is how you solve the system of equations

Let a represent the cost of a photo album and let p represent the cost of a pen.

Ver imagen Aramusha
Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 20-03-2019

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

Represent the cost of a single photo album by a and the cost of a single pen by p.  Then:

4a + 16p = $72, and a = 5p.  Substituting 5p for a in 4a + 16p = $72, we get:

4(5p) + 16p = $72, or 16p = 36p = $72.  Thus, p = $2.

A pen costs $2.

Answer Link

Otras preguntas

Which step in the writing process is time to make sure that your paragraphs have everything they need? PLEAS EHELP!! revising editing drafting prewriting!
please help meeeeeeeeeeee
What was the scientific revolution
HELP WITH ENGLISH QUESTION?
What is the standard algebraic equation for a linear function whose graph is a straight line?
Who in your community is worthy of a Dude to Be Nice project? Why did you pick that person?
What year is August Wilson's Fences set?
Read the paragraph. [1] The 1992 Olympic Games took place in Barcelona, Spain. [2] This marked the first year that professional basketball players were permitte
How did trade along the Silk Road affect many of the countries that participated
The newspaper in Haventown had a circulation of 80,000 papers in the year 2000. In 2010, the circulation was 50,000. With x=0 representing the year 2000, the gr