smithyj1176 smithyj1176
  • 16-04-2019
  • Mathematics
contestada

kyle bought 2 1/5 pounds of apples for 3.52. how much would 1/4 of a pound of apple cost

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 16-04-2019

Answer:

  0.40

Step-by-step explanation:

We are to assume that the cost is proportional to the weight, so we have ...

  cost/(1/4 lb) = 3.52/(2 1/5 lb)

Multiplying by 1/4, we have ...

  cost = 3.52/(4×(2 1/5)) = 3.52/8.8 = 0.40

The cost of 1/4 lb of apples is 0.40.

Answer Link

Otras preguntas

What do you call a person who maintains that God created the universe and its natural laws, but God does not interfere with those natural laws? A. despot B. dei
how many 3/8s are in 1
please help me with 15 and 16.
A farmer planted 2/5 of 60 acres in beans and 4/10 of his 60 acres in corn. What fraction of the 60 acres has been planted in bans or corn
1. A cafeteria offered two types of milk, regular or chocolate. If they sold 66 cartons total and 18 of them were regular flavor, what is the ration of chocolat
if your cell phone bill was 67.82 and there is a 7.5 late fee how much will your bill be
Which are the x-intercept and y-intercept of the line drawn through the points A and B?A(1,1),B(-7,5),
Which ordered pairs make the inequality true? 3x – y ≤ –6 Choose all answers that are correct. (Points : 1) (–4, 2) (–1, 5) (2, –3)
7L would approximately equal how many gallons?
Solve each equation using elimination. 2a+3b=12 5a- b=13