Mythicalpotato
Mythicalpotato Mythicalpotato
  • 17-04-2019
  • Mathematics
contestada

A fruit stand sells 6 oranges for $3.00 and 3 grapefruit for 3.60. Kenny buys 10 oranges and 11 grapefruit. How many much does kenny spend on the fruit?

Respuesta :

madison0220
madison0220 madison0220
  • 17-04-2019

Kenny spends $21.50 on fruit

6 oranges = 3 dollars

divide both sides by 6 to get $0.50

3 grapefruits = $3.60

divide both sides by 3 to get $1.50

multiply the $0.50 by the amount of oranges Kenny buys

multiply the $1.50 by the amount of grapefruits Kenny buys

add the two amounts to get the final amount of money Kenny spent on fruit

Ver imagen madison0220
Answer Link

Otras preguntas

As the elements of group 17 are considered in order of increasing atomic number, there is an increase in.
HELLLLLLLLLLLLLLLLLPPPPPPPPPP 3(x - 2) = 4x +2 first we must distribute the left side of the equation. "blank"x-"blank" = 4x+2
10. Which lists all the factors of 25 that are also prime? A 1,25 B 5 © 1, 10,25 D 5,25
Explain the four types of legal wrongs in civil law and give an example of each. please help
Make like units for 1/2 and 2/5
• Add the ending that matches the person doing the action. Yo________mucho.(correr) ?​
this might be easy for you so please help the cross word is done I just need help with the bottom part​
Sales Gi sells televisions. He earns a fixed amount for each television and an additional $15 if the buyer gets an extended warranty. If Gi sells 12 televisions
Individuals and countries specialize because the opportunity cost of producing goods and services: Multiple choice question.
b-3a/9 = a/3 No links please Thanks