rougiatoubah1 rougiatoubah1
  • 17-04-2019
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells a bag of 5 lemons for 2$. watnis the unit cost of each lemon in the bag

Respuesta :

angelyna27
angelyna27 angelyna27
  • 17-04-2019

Answer:

$0.4

Step-by-step explanation:

Unit cost = cost / number of items

Unit cost = 2/5

2 divided by 5

Answer Link

Otras preguntas

the pressure of the earth's atmosphere becomes what as you move away from earth's surface?
Jeff bought a new car $10,450. He know this car's value will decrease by 20% each year. Jeff writes the following function to model the cost of his car after t
Describe and explain the main causes of the Cold War :)
If the 1600m race is 4 laps, what is the path length raced?
write an article on the inroads that computers have made in our lives
Suppose that the function f ( x ) = 2x + 12 represents the cost to rent x movies amonth from an internet movie club. Makayla now has $10. How many more dollars
list the 5 most important responsibilities a citizen has for taking part in public affairs.
Suppose that the function f ( x ) = 2x + 12 represents the cost to rent x movies amonth from an internet movie club. Makayla now has $10. How many more dollars
The inflammatory response is called a general defense because?
The inflammatory response is called a general defense because?