Grbolar
Grbolar Grbolar
  • 18-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 pens cost $2.80.
a) How much does 1 pen cost?
b) How much do 3 pens cost?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 18-04-2019

Answer:

$0.70/pen; 3 pens for $2.10.

Step-by-step explanation:

(a) Find the unit rate (cost per pen):

$2.80

----------- = $0.70/pen

4 pens

(b) Find the cost of 3 pens.  To do this, mult. the unit rate by 3:

$0.70

----------- * 3 pens = $2.10

   pen

Answer Link
taYODAda
taYODAda taYODAda
  • 18-04-2019
It is 70 cents per pen because to find one pen, you do $2.80 divided by 4. To find three pens, you times the answer of 2.80 divided by 4, which is 0.70, by 3.
Answer Link

Otras preguntas

Q5) given that f(x) = x^2 + x and g(x) = 3x + 1, find the value of f(g(4))
what do you understand by the term cultural relativism?what do cultural relativism contribute to accommodate diversities?​
Estimate each quoitient 2449÷8
what is the answer to 6/8 - 3/4?
How many solutions can an equation have?I
You are saving for a bike and can save $10 per week. You have $25 when you begin saving. Write an explicit equation to represent the amount of money you have sa
Read the poem. Drip drop, plip plop like a shower faucet Rain pours from the sky our noses pressed flat against the window The sky is an aquarium Which line fro
please answer fast it’s a timed test!!
Pls help!!!! will give brainly!!!! how to saw in Spanish: I have to vacuum the floor and dust the furniture,
is it always, never, or sometimes​