tjaxxsn6895 tjaxxsn6895
  • 20-04-2019
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.30. Sawyer bought 2 1/2 pounds of apples. How much did Sawyer pay?

Respuesta :

Ninette12 Ninette12
  • 20-04-2019
$3.25 because $1.30x2=2.60 +(1.30/2)
Answer Link
lilymolen
lilymolen lilymolen
  • 20-01-2022

Answer:

Sawyer paid $3.25

                Hope this helps! good luck :)

Answer Link

Otras preguntas

what is the quotient of 2/3 and 5/6
The main idea in the paragraph is called
In developing the ways of calculating time, astronomers divided an hour into 60 minutes. Why is 60 a better choice than 59 or 61?
Why would i use a straightedge to measure the length of a segment?
Zara is six uears older than half Gary's age gary is four years old how old is Zara
as a European Explorer, which of these would you use to set a course
What section of the business plan comes first but should be written last?
the term "the middle passage" refers to
which of the following would be an example of human/environment interaction?
the nervous system that controls respiration is called autonomic because it a. uses nerves of the body. b. conducts impulses. c. isn't subject to voluntary cont