morgan15776
morgan15776 morgan15776
  • 17-05-2019
  • Mathematics
contestada

Help me , pleaseeeeeeeeeeee

Help me pleaseeeeeeeeeeee class=

Respuesta :

lesiaj
lesiaj lesiaj
  • 17-05-2019

Answer: $4.69

Step-by-step explanation:

Make equivalent fractions for each fruit.

Apples: 1.62/1 = x/2.5

X = $4.05 for 2.5 pounds of apples

Bananas: 0.48/1 = x/1.3333333333

X = .64 for 1.3333333333 pounds of bananas

Now add the results together to find the total cost.

4.05 + .64 = $4.69

Answer Link

Otras preguntas

Trying to figure out the answer
in this section you will show your knowledge of the content by constructing a three paragraph essay Remember to use examples from this unit be specific, and fol
1. A store in Grand Rapids, Michigan, advertised a side-by-side refrigerator for $1,699.99. a. What is the sales tax if the combined state and city rate is 6%?
21²/0.219 to 2 significant figures​
what percentage of earth’s surface has been created by volcanoes?
Martha is in front of Joseph. Joseph is _______________ of Martha. to behind b next to it c before d above
The cost of a service call to fix a washing machine can be expressed by the linear function y = 45 x + 35, where y represents the total cost and x represents th
Calculate the mass of nitric acid required to make a 250mL solution with 2.40 ph Please show steps, I am trying to learn!
In 661 CE, the caliph created a division in the Muslim community by __________. A. rewriting the Qur’an B. ordering the building of statues C. surrounding himse
Rewrite the following phrases in three words.j)a house which is not occupied by anyone?​