mayramendoza809
mayramendoza809 mayramendoza809
  • 19-05-2019
  • Mathematics
contestada

I need help ? I can’t figure it out can someone help me plz

I need help I cant figure it out can someone help me plz class=

Respuesta :

szimbitskyy
szimbitskyy szimbitskyy
  • 30-05-2019

The answer is C).

If each cost .19 and ounce you would use x to indicate the unknown value therefore you will have .19x. the x is the amount of ounces which is 8. So .19 x 8 which equals 1.52.

Answer Link

Otras preguntas

cual es el acontecimiento principal de la obra del cuendo de dignidad​
A seller lowers the price of her good and as a result total revenue decreased. This implies that the demand for the good was:a) elasticb) unit elasticc) inelast
Private-sector providers can more easily adapt to changing needs than public correctional facilities. a) True b) False
Lawrence has 2 times as many shells as amber. they have 81 shells together. how many shells are in Lawrence’s collection? H
What would you do? "A client comes into your salon for the first time or a repeat customer. They are in your chair for a consultation. After a thorough consulta
porque surge el iusnaturalismo
Classify the overall reaction below as a(n) ________. N Rearrangement Addition Elimination Brønsted Acid-Base Substitution for CH? 1) Rearrangement 2) Addition
What is the equation of the following line? (Move the point to see other ordered pairs.)
What major events happened in 1920 for russia?
Can customer service be delivered directly through mobile apps and social media platforms, enabling 24-hour access by consumers? 1) True 2) False