ajc60632
ajc60632 ajc60632
  • 20-05-2019
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.00 for 3 muffins. What is the price per dozen?​

Respuesta :

sajnishah2005
sajnishah2005 sajnishah2005
  • 20-05-2019

Answer:

$12 per dozen muffins

Step-by-step explanation:

3.00/3 = 1

1x = the price of one muffin

1(12) = 12

Answer Link
Аноним Аноним
  • 20-05-2019

Step 1: Find what the price is per muffin. To do this you must divide $3.00 by 3 muffins (this will tell you dollar per muffin or $/muffin)

3 ÷ 3 = 1

This means that every muffin is $1

Since we know this, and we know that a dozen means 12 we can multiply 1 by 12 to find how much you would pay for a dozen muffins

12 × 1 = 12

It's $12 per dozen muffins

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Need help on this K12 ELA homework question!
what is the Purpose Question and Hypothesis of the Lab Report: Identifying Nutrients
write a composition about your community in french​
efdwnsfrgerefdsafrgewr
Analyze the diagram below. What process is shown? (note that the solute molecules are moving in their own with the help of a channel, no energy required)
What does Austin Seward mean by “with no hope of release this side of the grave”?
why does music impact you , using (calming,concentration,motivation) those words put it as a thesis sentence
The Dority nerve can be found in the ? Ear?
challenges of human right​
I'm taking the ssat upper level on December 11th and really need help with the math section. Are there any tips or help that can be provided?