wacondamitchell wacondamitchell
  • 20-06-2019
  • Mathematics
contestada

Eileen purchased 3.4 pounds of apples at the total cost of $19.72. If she purchases 6.2 pounds of apples at this store, how much would it cost?

Respuesta :

fazaima328
fazaima328 fazaima328
  • 20-06-2019

Answer:

$35.96

Step-by-step explanation:

19.72 divided by 3.4 = 5.8

5.8*6.2 =35.96

Answer Link

Otras preguntas

The show must go on, How does the rejection letter from the museum affect Tessa ? A) Tessa don’t have an alternative plan and is upset by this setback. B) Tessa
find the area of this figure 15ft 10ft 10ft 5
Re-introducing wolves to Yellowstone national park has been controversial. Ecologist recognize wolves as a keystone species to the habitat and have recognized p
Explain how and why fur colour has helped in the adaptation and survival of one deer mice
Answer mah questions Pleaseeee
Coverage that favors the truck club president tends to result in more viewers for a smalltown talk show called "We Heart the Truck Club." Viewers notice that th
What is the acceleration of an object traveling at a constant velocity? *
A business student is interested in estimating the 90% confidence interval for the proportion of students who bring laptops to campus. He wishes a precise estim
Three or more notes played in harmony is termed a A. chord retrogression B. chord progression C. chord symbol D. chord
Holt Enterprises recently paid a dividend, D0, of $3.50. It expects to have nonconstant growth of 19% for 2 years followed by a constant rate of 10% thereafter.