serenahoran07 serenahoran07
  • 17-07-2019
  • Mathematics
contestada

Kinley bought 3 notebooks that cost the same and a poster that cost $6. She spent $20.40 in all. What was the cost of each notebook?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 17-07-2019

Answer:

the cost of each notebook is $4.8

Step-by-step explanation:

Cost of each notebook= ?

Cost of a poster = $6

Total amount she spent = $20.40

If we subtract the cost of poster from total amount we get the cost of 3 notebooks.

$20.40-$6

=$ 14.4

It means the cost of 3 notebooks = $14.4

To find the cost of each notebook divide the cost of 3 notebooks by the number of books.

=14.4/3

=$4.8

Thus the cost of each notebook is $4.8....

Answer Link

Otras preguntas

How did the interest in Greek and Roman classical literature affect Renaissance authors?
Which tables have a lower unit rate than the rate represented in the equation y = 3/5x
which statement would president andrew jackson most likely agree with in public
Plssss help meee I suck at math
Which characteristic best describes the narrator in exhalation?
Courts arrange for a _____ to provide child victims support and advice during legal proceedings
Is the sentence with whom did you go skiing with today correct
David spent $5 less than 1/4th of his original amount of money. He has $53 left. What was David’s original amount of money?
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLEST, FRIEND REQUEST AND LOTS OF POINTS PLEASE ANSWER QUICKLY Write a short paragraph explaining how the theme developed in your sto
how many groups of 24 can we make with 324 foil beads? foil beads: 324 beads ÷ 24 beads per pair of glasses