Loyalisse Loyalisse
  • 16-09-2019
  • Mathematics
contestada

The cost of a gallon milk is $3.89. Calculate the cost of 25 Liters milk.

Respuesta :

iwillrektyou
iwillrektyou iwillrektyou
  • 16-09-2019

Before you can make any monetary calculations, you must convert the units from gallons to liters:

3.785 liters = 1 gallon

Therefore, 25 liters equals to 6.604 gallons.

Next, you simply multiply to find the cost:

6.604*3.89 = 25.70

The cost of 25 liters of milk is $25.70.

Answer Link

Otras preguntas

what is 2 + 2 ?answer fast I'll mark as brainlist ​
What is the purpose of a iambic pentameter in Shakespeare?.
How did the United States mobilize to fight?.
What are some criteria you can use when comparison shopping?.
What is an example of a common law?.
What is Ode on a Grecian Urn inspired by?.
What is BD? In triangle ABC, the length of side AB is 12 and the length of side AD is 27. The line AC started from point A and cuts the side BD a point C. The l
A hose fills a hot tub at a rate of 2.13 gallons per minute. how many hours will it take to fill a 309 gallon hot tub ​
A ticket concert is on sale for $129. The sign sasy 14% off the original price. What was the original price?
A car tachometer indicates the flywheel is spinning at 1,953 RPM. The flywheel has a diameter of 30.7 cm. What is the centripetal acceleration in meters per se